BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Strzelcy wyborowi podhalańczyków na poligonie
08.12.2016
Od 5 grudnia br. trwa szkolenie poligonowe żołnierzy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Nowej Dębie. Podhalańczycy doskonalą kondycję strzelecką i taktykę. Oprócz pododdziałów zmechanizowanych, szkolą się także strzelcy wyborowi.

    Strzelcy wyborowi działają skrycie, więc nie zawsze ich widać, a ich szkolenie wymaga cierpliwości i sporych umiejętności. Najłatwiej ich znaleźć na strzelnicy, gdzie już od pierwszego dnia poligonu  doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu ognia do celów sylwetkowych rozmieszczonych na nieznanych odległościach. Strzelano z karabinów wyborowych TRG 22/42 Sako, Alex, a strzelcy karabinów Tor (12,7mm) doskonalili swoje umiejętności w strzelaniu na celność i skupienie.

    Strzelcy działają zawsze w parach, tak i podczas tych strzelań, każdy operował ze swoim obserwatorem wyposażonym w lunetę obserwacyjną. „Zadaniem obserwatora jest obliczanie odległości do celu, podawanie nastaw na odległość i wiatr oraz korygowanie ognia. Niskie temperatury w jakich strzelają jest dodatkowym utrudnieniem, z którym musieli sobie poradzić” – mówi dowódca drużyny strzelców wyborowych  st. kpr. Grzegorz Dereń.

    Oprócz zajęć ze szkolenia ogniowego strzelcy wyborowi doskonalą swoje umiejętności z maskowania. Działająca w terenie para strzelców, dostosowywała swoje maskowanie do danego obszaru. Ten bardzo ważny element jest istotną częścią działań taktycznych, gdyż odpowiedni kamuflaż zapewni działanie bez ryzyka wykrycia, a wymaga sporo pracy.

    Podhalańczycy pozostaną na poligonie do połowy grudnia br.

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych