BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Poligon
03.12.2016
Prawie trzystu żołnierzy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej szkoli się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu.

    Poligon rozpoczął się w ostatnich dniach listopada i potrwa do 16 grudnia br. Żołnierze nie bacząc na przeciwności jakie przysparza im natura, w imię zasady „No rain – no train” uczestniczą w szeregu zajęć ze szkolenia ogniowego i taktycznego. Doskonalą wykonywanie strzeleń z wozów bojowych oraz broni strzeleckiej w różnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień, jak i w nocy.  Natomiast w dni, kiedy nie można prowadzić strzeleń, karpatczycy wykonują typowe zadania taktyczne. Działają w terenie lesistym począwszy od wykonywania przemieszczenia do rejonu ześrodkowania, poprzez prowadzenie działań obronnych i natarcia, a skończywszy na zadaniach związanych z prowadzeniem rozpoznania drogi marszu i obiektów szczególnego zainteresowania.

    Pierwszy tydzień szkoleniowy, choć głównie poświęcony szkoleniu ogniowemu zakończył się szkoleniem SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór oraz ucieczka) na poziomie B zorganizowanym dla żołnierzy dowództwa i sztabu. To pierwsze z dwóch tego typu szkoleń zaplanowanych na poligonie. „Główną częścią podczas szkolenia SERE B jest działanie żołnierza w terenie kontrolowanym przez przeciwnika, gdzie szkoleni pod bacznym okiem instruktorów i grupy pozoracji przeciwnika mają za zadanie przetrwać i działać zgodnie z opracowanym planem unikania” – mówi jeden z instruktorów.

    W dalszym etapie zgrupowania poligonowego żołnierze 22 Batalionu Piechoty Górskiej będą doskonalić wykonywanie obowiązujących strzelań ze wszystkich środków ogniowych: broni strzeleckiej,  karabinów wyborowych, wozów bojowych oraz wyrzutni PPK SPIKE i moździerzy M-120.

    Zgrupowaniem dowodzi Dowódca 22 kbpg ppłk Piotr Rupa.

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych