BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Kontratak i skażenie w czasie ćwiczenia Lampart-16
21.11.2016
W czasie ćwiczenia podhalańczyków pk. Lampart-16, w wyniku prowadzonych działań 1 Batalion Czołgów przeprowadził kontratak i zdobył planowany obiekt, pomimo ataku bronią chemiczną przez przeciwnika.

    Ćwiczenie z wojskami pod kryptonimem Lampart-16, jakie jest prowadzone na obiektach poligonu w Nowej Dębie przez podhalańczyków, trwa już czwarty dzień. W wyniku prowadzonych działań 1 Batalion Czołgów, wsparty przez śmigłowce, przeszedł do kontrataku na przeciwnika. Nacierające kompanie czołgów wsparte były ogniem artylerii oraz grupami torującymi – saperami. Po napotkaniu narzutowych pól minowych przeciwnika, saperzy wykonali w nich przejścia metodą wybuchową, za pomocąwydłużonych ładunków wybuchowych. W trakcie kontrataku jedna z kompanii czołgów została skażona chemicznie i po wycofaniu się w odpowiedni rejon przeszła całkowitą likwidację skażeń, którą realizował pluton chemiczny. Na specjalnie wydzielonym pasie odkażono czołgi oraz żołnierzy.

    Ćwiczenie Lampart-16 zakończy częścią ogniową, czyli strzelaniami oraz wstępnym omówieniem w dniu 22 listopada br.

                                                                    * * *

    Ćwiczenie prowadzi dowództwo 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Głównymi pododdziałami ćwiczącymi są: 1 Batalion Czołgów (1 bcz) z Żurawicy oraz 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (14 das) z Jarosławia, które wspierane są pododdziałami specjalistycznymi.

    Wraz z podhalańczykami na poligonie w Nowej Dębie ćwiczą także żołnierze z 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej, dzięki którym przedsięwzięcie nabrało wymiaru międzynarodowego. Ponadto w tegorocznej edycji ćwiczenia, biorą udział Siły Powietrzne. Śmigłowce Mi2 oraz samoloty PZL 130 Orlik podgrywają przeciwnika, jak i działają na korzyść wojsk ćwiczących.

Ćwiczenie Lampart-16 oparte jest na scenariuszu użycia wojsk 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w operacji obronnej, który nie odnosi się do żadnego realnie istniejącego państwa.

zobacz zdjęcia

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych