BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
LAMPART-16 rozpoczęty
18.11.2016
Ponad tysiąc żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich bierze udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem Lampart-16, które rozpoczęło się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

    W dniu 18 listopada 2016 roku przesłaniem do ćwiczących pododdziałów zarządzenia bojowego rozpoczęła się główna część ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Lampart -16. Ćwiczenie prowadzi dowództwo 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Głównymi pododdziałami ćwiczącymi są: 1 Batalion Czołgów (1 bcz) z Żurawicy oraz 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (14 das) z Jarosławia, które wspierane są pododdziałami specjalistycznymi.

    Wraz z podhalańczykami na poligonie w Nowej Dębie ćwiczą także żołnierze z 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej, dzięki którym przedsięwzięcie nabrało wymiaru międzynarodowego. Ponadto w tegorocznej edycji ćwiczenia, biorą udział Siły Powietrzne. Śmigłowce Mi2 oraz samoloty PZL 130 Orlik podgrywają przeciwnika oraz działają na korzyść wojsk ćwiczących.

    Ćwiczenie Lampart-16 oparte jest na scenariuszu użycia wojsk 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w operacji obronnej, który nie odnosi się do żadnego realnie istniejącego państwa.

    Część wstępną ćwiczenia, w czasie zbiórki na poligonie rozpoczął dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i jednocześnie kierownik ćwiczenia płk dypl. Jarosław Mokrzycki,  który przypominał o wadze przedsięwzięcia, jak i zachowaniu przepisów bezpieczeństwa.

    Istota ćwiczenia polega na tym, że na podstawie rozkazów przekazywanych przez kierownictwo ćwiczenia, a następnie decyzji wypracowanych przez ćwiczących dowódców, podległe pododdziały realizują praktycznie postawione zadania taktyczne w terenie. Prowadzą także walkę z przeciwnikiem, którego podgrywa pododdział pozoracji. Ćwiczący żołnierze w czasie realizacji zadań muszą wykazać się profesjonalizmem i znajomością żołnierskiego rzemiosła, a z wykonawstwa zadań są rozliczani i oceniani.

    Lampart-16 zakończy się częścią ogniową 22 listopada br., a   praktyczne działanie ćwiczących pododdziałów poprzedził etap przygotowawczy oraz intensywne szkolenie poligonowe prowadzone od 6 listopada br.

 

 

zobacz zdjęcia

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych