BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Święto Niepodległości w Garnizonie Rzeszów
11.11.2016
W centrum Rzeszowa przy pomniku płk Leopolda Lisa Kuli odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wojskową asystę honorową wystawili podhalańczycy oraz służby mundurowe Podkarpacia.

    Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 Mszą Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele „Farnym” w Rzeszowie. Dalsze uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej, wystawionej jak zawsze przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, Państwową Straż Pożarną, Policję, Służbę Więzienną, harcerzy oraz Związek Strzelecki „Strzelec”, odbyły się w centrum miasta pod Pomnikiem płk Leopolda Lisa-Kuli.

    W Apelu, obok żołnierzy na czele z dowódcą podhalańczyków płk dypl. Jarosławem Mokrzyckim oraz przedstawicieli służb mundurowych udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie, władze Miasta Rzeszowa, grupy rekonstrukcji, kombatanci, młodzież z organizacji proobronnych i bardzo licznie przybyli mieszkańcy Rzeszowa.

    W czasie obchodów, wręczono odznaczenia, a trzynastu żołnierzy Garnizonu Rzeszów otrzymało nominacje na kolejne stopnie wojskowe. Awans na stopień podpułkownika otrzymał mjr Marcin Dusza, który wyznaczony został na stanowisko dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

    „Narodowe Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni w roku - dla nas patriotów, mieszkańców Podkarpacia. 11 listopada 1918 roku, spełnił się sen milionów Polaków, sen o wolnej i niepodległej Polsce. (…) Wolność i niepodległość są wartościami szczególnymi dla narodu polskiego, który w swojej bogatej historii wielokrotnie podejmował wysiłki na rzecz ich urzeczywistnienia. Taki długi okres nieobecności państwa polskiego na mapach Europy przełożył się na niebywały szacunek polaków do tych wartości, ten szacunek trwa do dziś…” – powiedział w czasie swojego wystąpienia Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

    Następnie, Apel Pamięci odczytał porucznik Szczepan Pietraszek, a zgromadzeni usłyszeli salwę honorową, strzeloną przez pododdział, który wystawił 1 Batalion Strzelców Podhalańskich. Przed samą defiladą pododdział strzelecki składający się z dziewcząt z XIV LO z Rzeszowa zaprezentował pokaz musztry paradnej. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przed pomnikiem płk Leopolda Lisa Kuli i wspólną defiladą służb mundurowych oraz strzelców, harcerzy i grup rekonstrukcyjnych. Dodatkową atrakcją był udział w defiladzie kawalerzystów 20 Pułku Ułanów, których zaprezentowało stowarzyszenie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.

     Podhalańczycy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości nie tylko w Rzeszowie, ale także we wszystkich swoich garnizonach i wielu miejscowościach na terenie Podkarpacia, jak i Dolnego Śląska. Żołnierze z szarotkami na rękawach, w tym ważnym dniu, byli obecni w Przemyślu, Radymnie, Żurawicy, Krośnie, Jarosławiu, Sanoku, Strzyżowie, Ustrzykach Dolnych, Nowym Żmigrodzie, Nisku, oraz Kłodzku.

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych