BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Poligon podhalańczyków rozpoczęty
08.11.2016
Przemieszczeniem na poligon w Nowej Dębie, transportem kolejowym oraz kołowym, rozpoczęło się szkolenie poligonowe pododdziałów podhalańczyków. Zwieńczeniem ich poligonu będzie udział w ćwiczeniu z wojskami pod kryptonimem Lampart-16.

    Jako pierwsi na poligon w Nowej Dębie w wyruszyli czołgiści z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, którzy 5 listopada br. rozpoczęli szkolenie od zajęć z przemieszczenia się na dużą odległość, zarówno transportem operacyjnym kolejowym jak i kołowym.

    „Przemieszczenie przy wykorzystaniu platform kolejowych jest ważnym elementem sprawdzenia umiejętności żołnierzy między innymi związanych z załadowaniem i rozładowaniem czołgów” –mówił jeden z dowódców kompanii. „Wprowadzenie czołgu na platformę jest czynnością bardzo precyzyjną, gdyż czołg jest szerszy od platformy i każdy błąd może skutkować upadkiem czołgu z platformy” – dodał dowódca.

    Łącznie transportem operacyjnym na poligon w Nowej Dębie przemieściło się prawie 30 czołgów i kilkadziesiąt innych pojazdów. W pierwszej fazie szkolenia czołgiści odbędą szereg strzeleń oraz przećwiczą elementy taktyki, tak aby odpowiednio przygotować się do czekającego ich ćwiczenia Lampart-16, w którym odegrają role głównego ćwiczącego.

    Swój poligon rozpoczęli także żołnierze 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia. Artylerzyści, podobnie jak czołgiści wykorzystają swój czas na poligonie przygotowując się do ćwiczenia. Plan szkolenia artylerzystów zawiera szereg przedsięwzięć ze szkolenia taktycznego, bojowego oraz specjalistycznego, w ramach których sprawdzone zostanie działanie obsad stanowisk dowodzenia, rzutów ogniowych oraz funkcyjnych pododdziałów zabezpieczających.

    Szkolenie poligonowe podhalańczyków potrwa dwa tygodnie, a od 18 listopada br. rozpocznie sie ćwiczenie z wojskami pk. Lampart-16, w którym weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Kierownictwem ćwiczenia będzie dowództwo brygady, na czele z Dowódcą 21 BSP płk dypl. Jarosławem Mokrzyckim, a głównymi pododdziałami ćwiczącymi 1 Batalion Czołgów z Żurawicy oraz 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia. Wraz z podhalańczykami na poligonie w Dębie ćwiczyć będą także żołnierze z 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej, dzięki którym przedsięwzięcie nabierze wymiaru międzynarodowego. Ponadto w tegorocznej edycji ćwiczenia, wezmą udział Siły Powietrzne. Zaplanowano epizody z użyciem Śmigłowców Mi2 oraz samolotów PZL 130 Orlik, które będą podgrywały przeciwnika, jak i wspomagały wojska ćwiczące.

zobacz zdjęcia

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych