BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Szkolenie poligonowe żołnierzy z Kłodzka zakończone
23.09.2016
W piątek 23 września br. zakończyło się 3 tygodniowe szkolenie poligonowe pododdziałów 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej - jednostki 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, które ćwiczyły na obiektach zurbanizowanych poligonu w Wędrzynie.

    Na poligonie w Wędrzynie szkoliło się około 350 żołnierzy z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka wyposażonych w Bojowe Wozów Piechoty, wozy rozpoznawcze BRDM, moździerze M-120 oraz quady. Dodatkowym wsparciem dla pododdziałów batalionu, były także przydzielone elementy z innych jednostek podhalańczyków – saperzy, przeciwlotnicy i artylerzyści.

    Pierwsza cześć szkolenia dla pododdziałów zmechanizowaniach to głównie działania taktyczne. Żołnierze doskonalili organizację kompanijnego punktu oporu oraz prowadzenie obrony w terenie zurbanizowanym. Sprawdzali także swoje umiejętności ogniowe w czasie strzeleń z broni etatowej oraz z Bojowych Wozów Piechoty. Pododdziały kompanii dowodzenia szkoliły się z ochrony i obrony obiektów. Natomiast zwiadowcy z plutonu rozpoznawczego prowadzili działania jako patrol rozpoznawczy.

    Teren zurbanizowany poligonu w Wędrzynie był dla „górali” z Kłodzka także okazją do ćwiczenia technik wysokościowych. „Nie tracimy górskiego charakteru naszej jednostki. Wykorzystujemy techniki linowe głównie do ewakuacji z budynku. Ze względu na działające w okolicy wojska przeciwnika, tak jest po prostu bezpieczniej” – mówił kpt. Przemysław Łagowski.

    Efektem finalnym szkolenia było trzydniowe sprawdzające ćwiczenie taktyczne (taktyczno-specjalne) kompanii wsparcia i 3 kompanii zmechanizowanej, w którym istotną rolę odgrywały elementy przydzielone ze szczebla brygady, takie jak  dwie drużyny saperów z 16 Batalionu Saperów, drużyna przenośnych rakiet przeciwlotniczych z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej oraz sekcja wysuniętych obserwatorów SWO z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Działanie żołnierzy w czasie ćwiczeń wspierali również etatowi strzelcy wyborowi z kompanii dowodzenia. Główny wysiłek w czasie ćwiczeń skupiony był na realizacji przygotowania i prowadzenia walki w terenie zabudowanym, wykorzystaniu technik linowych do ewakuacji rannych i dostarczania środków bojowych oraz współdziałaniu pododdziałów ogólnowojskowych z pododdziałami rodzajów wojsk, a także praktycznej realizacji procedur MEDEVAC i CFF. 

    Ponadto Na bazie ćwiczeń taktycznych prowadzonych w 22 batalione, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przeprowadził kurs szkoleniowo-metodyczny z dowódcami batalionów i dywizjonów brygady. W czasie kursu zaprezentowano między innymi sposób przygotowania i prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym.

    Szkoleniem poligonowym żołnierzy z Kłodzka dowodził Dowódca 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej ppłk dypl. Piotr Rupa.

zobacz zdjęcia

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych