BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Mundurowi na wysokościach
20.09.2016
W dniu 16 września br. zakończyło się tygodniowe szkolenie wysokościowe służb mundurowych, zorganizowane przez 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej w Kotlinie Kłodzkiej. To już 9 edycja tego szkolenia.

    „Szkolenie Wysokościowe Służb Mundurowych”, bo tak brzmi pełna nazwa,  jak zwykle cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W góry Kotliny Kłodzkiej na szkolenie przyjechali nie tylko żołnierze z jednostek w Polsce, ale również funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Biura Ochrony Rządu. W przedsięwzięciu uczestniczyli również ratownicy z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego SAR (Search and Rescue), którzy wcielali się także w role instruktorów oraz ratownicy WOPR z Wrocławia.

    Szkolenie odbyło się w dniach 12-16 września 2016 r. na przepięknych obiektach Ziemi Kłodzkiej i dolnego śląska.

    Pierwszy dzień, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbył się na terenie „Twierdzy Kłodzko”, która daje ogromne możliwości stosowania technik linowych i ratownictwa wysokościowego, a połączona z wieżą Ratusza tyrolka pozwala na sprawdzenie swoich umiejętności zachowania się w sytuacjach stresowych.

    Kolejny dzień to „Zawody wysokościowe o Puchar Dowódcy 22 kbpg”. Była to zorganizowana po raz pierwszy rywalizacja pomiędzy zaproszonymi jednostkami. Zawody były okazją do wykazania się znajomością technik linowych i kondycją fizyczną. Konkurencje obejmowały wycofywanie się bez pozostawiania sprzętu, czyli tzw. wycofa, oraz pokonywanie emki, czyli rozwieszonych na skale lin w kształcie litery „M”. Uczestnicy zmierzyli się również w podchodzeniu na ściankę z pomocą przyrządów – jumarowaniu, a także wykazali się sprawnością w biegu przełajowym po górach na 3 tys. metrów. Zawodnicy pokonywali trasę obciążeni sprzętem i kończyli przeciąganiem pojazdu z wykorzystaniem samodzielnie zbudowanego układu wyciągowego. W zawodach zwyciężył zespół reprezentujący ratowników SAR.

    Trzeci dzień to szkolenie w Kamieniołomie w Głuszycy Górnej, w którym doskonalono budowę mostów linowych, zjazdów za pomocą różnych przyrządów oraz transportu poszkodowanego w noszach z dużych wysokości do środka pływającego jakim była łódź ratownicza z jednostki ratowniczej WOPR z Wrocławia.

    W tym roku, wprowadzono także nowy element szkolenia, po raz pierwszy zorganizowano zajęcia na przepięknym obiekcie strategicznym jakim jest zapora wodna w Zagórzu Śląskim. Zapora połączona ze zbiornikiem wodnym dała ogromne możliwości przećwiczenia ratownictwa wodnego, umiejętnego zachowania się podczas kontaktu z wodą  i współpracy w wodzie tzn. łączenia się w grupy by ułatwić ratownikom WOPR podebranie z wody. Oczywiście na obiekcie doskonalone były także techniki ratownictwa wysokościowego oraz zjazdy i podejścia na różnych przyrządach.

    Ostatni dzień szkolenia to trudny element zjazdu w wodospadzie „Wilczki” w Międzygórzu. Szyki nurt spadającej wody z dużej wysokości znacznie utrudniał zadanie, ale o to chodziło. „Nie jest to prosty element i nie polecam mało doświadczonym. W takich warunkach łatwo się poobijać”- podkreślił jeden z instruktorów 22 kbpg.

    Żołnierze z Kłodzka zaprosili wszystkich na kolejną edycje, która jest zaplanowana w przyszłym roku.

 

mł.chor. Maciej Kubik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych