BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
17 września 2016r. – 77.rocznica agresji na Polskę i Dzień Sybiraka w Przemyślu.
18.09.2016
Podhalańczycy uczcili pamięć poległych i pomordowanych w uroczystości z okazji 77.rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka w Przemyślu, które w tym roku miały charakter centralnych uroczystości wojewódzkich.

    Organizatorami byli Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Przemyśla, Dowództwo Garnizonu Przemyśl oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. O godz. 10.15 na miejsce uroczystości pod Promnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia wojskowa asysta honorowa wystawiona przez 1 kompanię zmechanizowaną pod dowództwem wprowadziła sztandar 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Kompanię prowadził kpt. Wojciech Potaczała, a dowódcą uroczystości był kpt. Tomasz Mika.

    O godz. 10.30 Dowódca Garnizonu Przemyśl ppłk Dariusz Czekaj złożył Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Markowi Kuchcińskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości. Marszałkowi towarzyszył pełniący obowiązki Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Jarosław Mokrzycki. Po przeglądzie pododdziałów, oddaniu honorów licznie zgromadzonym pocztom sztandarowym oraz przywitaniu z żołnierzami podniesiona została na maszt flaga państwowa oraz odśpiewano Hymn RP. Gości i wszystkich zebranych powitał Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Następnie ks. mjr Marcin Kwiatkowski – kapelan rzymsko – katolicki garnizonu oraz kapelan prawosławny ks. ppłk Jerzy Mokrauz odmówili modlitwy za poległych i pomordowanych. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Następnie pan Tadeusz Szczerbaty odczytał Apel Sybiraków oraz odegrano Hymn Sybiraków. Ppor. Grzegorz Malinowski odczytał Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową. Oddając hołd poległym i pomordowanym delegacje złożyły wieńce, po których Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa odegrała hasło Śpij Kolego.

    Była to w tym dniu jedna z części obchodów 17. Września. O godz. 10.00 na Cmentarzu Wojskowym zostały złożone wiązanki kwiatów od posłów, władz miasta, oraz służb mundurowych Garnizonu przed Grobem Katyńskim.

    Po uroczystości spod pomnika kolumna marszowa przeszła ulicami miasta do Kościoła Salezjanów, gdzie od 9.00 wystawiona była trumna ze szczątkami śp. mjr Władysława Koby – żołnierza niezłomnego, a o godz. 12.00 rozpoczęła się Msza Żałobna o spokój Jego duszy.

zobacz zdjęcia

 

 

 

Barbara Brem-Kowalik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych