BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Przygotowania do pokonania rzeki San
17.09.2016
Żołnierze 16 Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska rozpoczęli szkolenie z przepraw na rzece San koło Radomyśla. Zgrywają działanie Grupy Ratunkowo Ewakuacyjnej, która zabezpieczy pokonanie Sanu przez pododdziały 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W dniach 12 - 15 września żołnierze 16 bsap wraz z żołnierzami 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich odbyli szkolenie zgrywające grupę ratunkowo ewakuacyjną przeznaczoną do zabezpieczenia szkolenia pododdziałów 21 BSP z pokonywania przeszkody wodnej, które zaplanowane jest na najbliższe dni. Rzekę San pokonają wtedy pododdziały podhalańczyków, zarówno zmechanizowane na Bojowych Wozach Piechoty, rozpoznania na wozach BRDM, a nawet artyleria na „Goździkach”. Całość zakończy przeprawa desantowa innego sprzętu i żołnierzy zabezpieczona siłami i środkami batalionu saperów.

Szkolenie GRE odbywało się w ośrodku Radomyśl nad rzeką San. Głównym jego celem było zgranie drużyn ewakuacji załóg i sprzętu aby sprawnie działały podczas sytuacji awaryjnych mogących wystąpić w czasie pokonywania przeszkody wodnej przez pododdziały przeprawiające się. W trakcie zajęć prowadzonych przez d-ce GRE ppor. Michała Szlosera z 16 bsap ćwiczone były różne warianty ewakuacji załóg i wozów bojowych, które znalazły się w sytuacjach awaryjnych w wodzie.

„Sprawne działanie operatorów zarówno z 16bsap jak i z 1bsp owocowało skuteczną i bezpieczną ewakuacja załóg i sprzętu podczas sytuacji awaryjnych podgrywanych w czasie szkolenia. Szkolenie zakończyło sie egzaminem przeprowadzonym przez komisje Dowódcy 21BSP, która ostatecznie dopuściła grupę do działania w trakcie zabezpieczenia szkolenia zaplanowanego na najbliższe dni” – mówił dowódca GRE porucznik Szloser.

Szkolenie w pokonywaniu przeszkody wodnej jest kontynuacją długiego procesu planowania. Rozpoczęło się one jeszcze w ubiegłym roku. Finałem będzie praktyczne szkolenie w pokonywaniu rzeki San oraz Łęg przez pododdziały brygady, które rozpocznie się 20 września i potrwa 8 dni.

                         

kpt. konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych