BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Szkolenie wodne
20.08.2018
Żołnierze pododdziałów rozpoznawczych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich biorą udział w szkoleniu prowadzonym przez instruktorów z 16 Batalionu Saperów.

    Szkolenie rozpoczęło się 20 sierpnia 2018 roku i potrwa dwa tygodnie. Biorą w nim udział żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z jednostek brygady.

    Każdy dzień szkoleniowy rozpoczyna się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 4 kilometrów łodzią saperską. Po krótkiej przerwie żołnierze, już w wodzie, doskonalą swoje umiejętności pływackie, a szczególnie elementy ratownictwa wodnego. Wszystkie elementy szkolenia żołnierze wykonują w pełnym umundurowaniu.

    Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie,  sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także naukę holowania poszkodowanego różnymi sposobami. Ćwiczona jest także pierwsza pomoc. W wodzie jest też czas na taktykę. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w nocy.

    Nad bezpieczeństwem żołnierzy w wodzie czuwa grupa ratunkowa w łodzi oraz nurkowie z 16 bsap, którzy również się szkolą. Dodatkowo na lądzie stanęła nowoczesna komora dekompresyjna, która wykorzystywana jest do doskonalenia umiejętności nurków.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych