BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Międzynarodowe szkolenie w Gruzji
18.07.2018
Summer Basic Mountain Training Course w Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School

W ubiegłym tygodniu w dniu 06.07.2018r. w piątek dobiegł końca Summer Basic Mountain Training Course w Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School zorganizwany przez Ministerstwo Obrony Narodowej Gruzji w ramach współpracy międzynarodowej "Partnerstwo dla pokoju" (Partnership For Peace).

 W szkoleniu wzięło udział trzech żołnierzy Brygady z batalionu dowodzenia, 1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa oraz 5 batalionu z Przemyśla. Ponad to w kursie brało udział 30 żołnierzy państw będących członkami i krajami partnerskimi NATO (Armenia, Azerbejdżan, Łotwa, Białoruś, Czechy, Estonia, Szwecja i USA)

Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:

- zasady bezpieczeństwa obowiązujące we wspinaczce, użytkowanie sprzętu wspinaczkowego, dane techniczne, zasady organizowania marszy w terenie górskim;

- pierwsza pomoc w warunkach górskich, organizacja ewakuacji oraz przetrwania w górach;

- wspinaczka skałkowa na obiektach sztucznych i naturalnych

- wykorzystanie technik linowych do pokonania drogi oporęczowanej;

- sposoby pokonania rzeki;

- zjazdy po linie;

- podchodzenie na przyrządach;

- sprawdzenie zdobytych umiejętności poprzez test wspinania z górną asekuracją na obiekcie sztucznym, zjazd po linie, podchodzenie po linie za pomocą przyrządów oraz marsz na dystansie około 9 km z 14 kg plecakiem w limicie 2h, przewyższenie +1200m.

Letni kurs podstawowy wraz z zimowym kursem jest pierwszym etapem gruzińskiego systemu szkolenia górskiego i po jego pozytywnym zaliczeniu absolwent ma możliwość wejścia wyższe partie gór Kaukazu. Po etapie podstawowym rozpoczyna się również etap szkolenia taktycznego w górach.
 
fot. https://mod.gov.ge


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych