BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Rozpoczęło się szkolenie studentów-ochotników w ramach Legii Akademickiej
02.07.2018
02.07.2018 r.

W dniu 1 lipca 2018 r. w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej rozpoczęło się szkolenie wojskowe 260 studentów-ochotników w ramach pilotażowego programu MON „Legia Akademicka”.
       Szkolenie w ramach programu „Legia Akademicka” to 30 godzin wykładów na uczelniach oraz część praktyczna prowadzona w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w czasie wakacji.

.
.
       Zajęcia teoretyczne na uczelniach ruszyły już w ubiegłym roku i obejmowały cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego, szkolenie bojowe  (taktyka i szkolenie strzeleckie), szkolenie logistyczne (budowa i eksploatacja sprzętu wojskowego oraz zabezpieczenie logistyczne) oraz szkolenie ogólne (szkolenie prawne, SERE, szkolenie medyczne). Po zaliczeniu pierwszej części studenci zostali skierowani na zajęcia praktyczne, czyli ćwiczenia wojskowe.
.
.
       I tak w niedzielę, 1 lipca, w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej rozpoczęło się szkolenie praktyczne dla 260 ochotników. Stawiający się w koszarach studenci, po dokonaniu rejestracji w Punkcie Przyjęcia Studentów, udawali się do Punktu Logistycznego, gdzie zostali wyposażeni w przedmioty umundurowania i wyekwipowania. Po umundurowaniu studenci zostali przydzieleni dowódcom odpowiednich kompanii i zakwaterowani w Ośrodku Szkolenia Legii Akademickiej, którego Komendantem jest mjr. Krzysztof HANEK. Całą „ścieżkę wcielenia” nadzorowali Komendant 2 WOG płk Jacek CHROSTOWSKI oraz Dowódca 22 kbpg ppłk Izabela WLIZŁO.
.
.
       Za studentami pierwsza noc w koszarach, poranny rozruch fizyczny,  pierwsze żołnierskie posiłki  i poniedziałkowa zbiórka na placu apelowym. Przed nimi 21 intensywnych dni szkolenia podstawowego, zakończonego egzaminem i złożeniem przysięgi, a następnie dla ochotników kolejne 21 dni szkolenia podoficerskiego, zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.
.
.
       Pilotażowy program MON „Legia Akademicka” jest adresowany do studentów-ochotników, którzy w trakcie studiów chcą zdobyć nowe umiejętności w ramach podstawowego szkolenia wojskowego. Uczestniczy w nim 59 szkół wyższych, w tym pięć wojskowych, z całego kraju. Jego głównym założeniem jest przygotowanie przyszłych rezerwistów, a tym samym odbudowa rezerw osobowych polskich sił zbrojnych.
22kbpg


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych