BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Ostatni etap
28.05.2018
W dniu 26 maja uczestnicy rowerowego „Rajdu Pamięci 22 Poległych w Iraku” odwiedzili w Cieszanowie grób i spotkali się z rodzicami śp. por. Piotra Mazurka - żołnierza poległego w dniu 12 września 2004 roku w Republice Iraku.

Na prośbę z macierzystej jednostki poległego oficera tj. 15 Batalionu Saperów z Orzysza, także asysta z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, upamiętniła złożeniem wiązanki i zapaleniem znicza poległego kolegę.

Metą rowerowego „Rajdu Pamięci 22 Poległych w Iraku” realizowanego według koncepcji Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP był Rzeszów i 1 Batalion Strzelców Podhalańskich, w którym 27 maja br. zatrzymali się uczestnicy sierż. Sebastian Grodzicki z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz kpr. Maciej Kot z 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Uczestnicy przemierzali Polskę od 5 maja br. odwiedzając groby poległych żołnierzy, łącznie pokonując pond 2850 km. tras w różnych warunkach pogodowych i terenowych. Jak mówili obydwaj uczestnicy - wysiłek włożony w przygotowanie kondycyjne i przygotowanie osobistego sprzętu rowerowego do rajdu, zaowocował w miarę bezproblemowym jego przebiegiem, dobrą kondycją fizyczną i oczywiście szczęśliwym zakończeniem pierwszej edycji tego przedsięwzięcia.

W imieniu Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg Ryszarda Pietrasa gratulacje i drobne upominki przekazał etatowy opiekun indywidualny dowództwa brygady p. A. Surmacz.

I Rajd Pamięci organizowany przez DG RSZ we współdziałaniu ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych okazał się świetnym pomysłem na upamiętnienie poległych poza granicami państwa żołnierzy, podtrzymywanie pamięci o ich dokonaniach a także więzi emocjonalnych z rodzinami, oraz skutecznie przypominał społeczeństwu o najwyższej ofierze złożonej przez naszych kolegów na ołtarzu Ojczyzny.
Uczestnicy po krótkim odpoczynku w Rzeszowie, udadzą się do Kielc aby uczestniczyć w tegorocznych Centralnych Uroczystościach Dnia Weterana.
A. Surmacz


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych