BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich
25.05.2018
Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich obchodzili swoje Święto, związane z 25. rocznicą powstania formacji. Główne obchody odbyły się w Rzeszowie.

   
   Uroczystości jubileuszu tradycyjnie rozpoczęła w dniu 24 maja uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników RON 21.BSP. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Polowy WP gen. Bryg. Dr Józef Guzdek. Kolejny dzień rozpoczął się od drużynowego biegu żołnierzy, którzy w pełnym umundurowaniu z bronią musieli pokonać 5 kilometrową trasę biegu. O godzinie 11.00 rozpoczął się uroczysty apel z okazji 25-lecia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.  Meldunek o gotowości pododdziałów brygady dla  gen. broni. Jarosława Miki złożył dowódca 21 BSP gen. bryg. Ryszard Pietras. W uroczystości udział wzięli: parlamentarzyści z regionu, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, byli dowódcy 21BSP, przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia i innych zaprzyjaźnionych miast, grono „Honorowych Podhalańczyków”, dyrektorzy uczelni i szkół, zakładów pracy oraz przedstawiciele wszystkich służb mundurowych i duchowieństwa, kombatanci oraz mieszkańcy Rzeszowa.

   Dowódca 21 Brygady przywitał zgromadzonych gości a w swoim przemówieniu przekazał m. in. : „(…)Siłą 21 Brygady zawsze byli i pozostają w dalszym ciągu ludzie – ci, którzy ją tworzyli i ci, którzy piszą jej dalszą historię. Nie sposób zapomnieć, że stoimy tu dzisiaj dzięki służbie i pracy tych, którzy byli tu przed nami. Na dzisiejszy jubileusz zapracowały bowiem tysiące par rąk i tysiące umysłów. Każdy kolejny dowódca ale i każdy żołnierz i pracownik resortu obrony narodowej ma swój ogromny wkład w to, jak dziś postrzegana jest 21 Brygada Strzelców Podhalańskich”. 21 Brygada otrzymała odznakę „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. W czasie apelu wyróżniono i uhonorowano wielu żołnierzy i sympatyków brygady. Oprócz odznak i medali przyznano tytuł honorowego podhalańczyka, który otrzymali:

-gen. Broni. Jarosław Mika – Dowódca Generalny RSZ,

- gen. Bryg. Jarosław Kraszewski – Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad SZ w BBN,

- Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki,

- abp Adam Szal – Metropolita Przemyski,

- Leszek Dorula – Burmistrz Zakopanego,

- Dariusz Iwaneczko – Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie,

- Bogdan Kaczmar – Dyrektor Muzeum Okręgowego,

- Krzysztof Szczepaniak – Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej.

Insygnia tytułu „Honorowego Podhalańczyka”, którymi są kapelusz strzelca i ciupaga podhalańska, symbolizują dziedziczenie i kultywowanie tradycji legendarnych jednostek górskich i podhalańskich walczących o niepodległość Rzeczypospolitej. Po zakończeniu apelu, goście, żołnierze oraz mieszkańcy Rzeszowa przemaszerowali na al. Cieplińskiego gdzie odbyła się defilada żołnierzy oraz sprzętu. W dalszej części obchodów przybyli goście udali się do parku Jedności Polonii z Macierzą gdzie oprócz sprzętu wojskowego można było odwiedzić stoiska promocyjne a także posłuchać występów zespołów oraz solistów Klubu 21.BSP.

GALERIA

GALERIA II

 

Oficer prasowy 21.BSP


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych