BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Szkolenie narciarskie kompanii rozpoznawczej
23.01.2018
W dniach 14 – 20 stycznia br. żołnierze kompanii rozpoznawczej 21 Batalionu Dowodzenia brali udział w Szkoleniu Narciarskim w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej Jodła w Dusznikach - Zdroju.

 

    W trakcie szkolenia, zwiadowcy doskonalili technikę poruszania się z wykorzystaniem nart zjazdowych oraz skiturowych. Żołnierze zdobywali także specjalistyczną wiedzę podczas serii wykładów, których tematyka dotyczyła m.in. historii narciarstwa i konfliktów w terenie górskim oraz w warunkach niskich temperatur, prowadzenia działań rozpoznawczych oraz zagrożeń i przetrwania w górach. Przydatnym urozmaiceniem było praktyczne budowanie improwizowanych sań - toboganu, działanie drużyny na lawinisku i poszukiwanie zasypanego, hamowanie czekanem, oraz budowania improwizowanych stanowisk zjazdowych w śniegu, korzystając z posiadanego sprzętu: nart, łopat lawinowych, czekanów i innych dostępnych środków.         
    Dużym wyzwaniem okazał się kilkunastokilometrowy marsz na nartach w terenie przygodnym. Marsz ten, zweryfikował przygotowanie kondycyjne oraz nabytą wiedzę techniczną a także determinację zwiadowców, gdyż sporym utrudnieniem okazały się skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne: niska temperatura, ograniczona widoczność, mroźny wiatr oraz duże opady śniegu.
    Zdobyta wiedza oraz umiejętności zostały sprawdzone podczas zawodów - pętli taktycznej w ramach których zwiadowcy zostali podzieleni na 5 osobowe zespoły,  do pokonania mieli sprint na nartach z przeszkodami w terenie przygodnym, ewakuację rannego na improwizowanym toboganie, poszukiwanie zasypanego na lawinisku, kończąc na zadaniach topograficznych, przy dużym ograniczeniu czasowym i zmęczeniu. Powyższa pętla zweryfikowała nie tylko zdobytą wiedzę, ale przede wszystkim zgranie i komunikację w zespole.

    Najlepszy okazał się zespół w składzie:

1.    st. szer. Piotr LUDOROWSKI

2.    szer. Patryk BUSZTA

3.    szer. Zbigniew SKUBISZ

4.    szer. Bartłomiej ROKOSZ

5.    szer. Paweł CYGAN

           
    Doświadczenie zdobyte podczas Szkolenia Narciarskiego, znacząco podniesie operacyjność zwiadowców w warunkach surowej górskiej zimy.

 

   


 

ppor. Piotr SYNKIEWICZ


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych