BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
71. rocznica rozstrzelania w Dzierżoniowie Żołnierzy Wyklętych
17.01.2018
Wierni Bogu i Ojczyźnie złożyli najwyższą ofiarę w heroicznej walce o wolność Rzeczypospolitej.

 

 
    W środę, 17 stycznia br., o godz. 16:30 przy pomniku  na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie odbyły się uroczystości  71. rocznicy rozstrzelania przez UB trzech żołnierzy podziemia antykomunistycznego związanych z Dzierżoniowem.  W obchodach wzięli udział żołnierze 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, którzy wystawili wartę honorową przy pomniku.
    Żołnierzy Armii Krajowej: Jerzego Kaszyńskiego, Jerzego Pizłę i Mieczysława Jeruzalskiego, rozstrzelano w 1947 r. w dzierżoniowskim więzieniu i potajemnie pogrzebano na cmentarzu parafialnym.  Egzekucje odbyły się w dwóch terminach. 32-letni Jerzy Kaszyński razem z 24-letnim Jerzym Pizłą zostali straceni 17 stycznia 1947 r., po skazaniu 7 grudnia 1946 roku. Bardzo krótki był zatem okres dzielący ogłoszenie wyroku od jego wykonania. 20-letni Mieczysław Jeruzalski natomiast został skazany 20 grudnia 1946 r., a stracony 19 lutego 1947 r., czyli miesiąc po egzekucji Kaszyńskiego i Pizły.  Była to typowa komunistyczna zbrodnia sądowa, bo w tym czasie obowiązywało już moratorium na wykonywanie wyroków śmierci. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie dokładnie pochowano ciała trzech Żołnierzy Wyklętych. Dzięki staraniom i prowadzonym przez wrocławski IPN poszukiwaniom ustalono, że terenem pochówku jest dzierżoniowski cmentarz parafialny.
    Miejsca pamięci nie pozwalają zapomnieć o ofiarach zbrodni komunistycznych, dokonanych na żołnierzach podziemia antykomunistycznego przez członków KBW, NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach od 1945 do 1963. „Wrzucili nas do ziemi. Myśleli, że o nas zapomną. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem.” - słowa jednego z Żołnierzy Wyklętych.
 
 
 
por. Antonik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych