BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
5 batalion i Zemsta Harnasia
18.01.2018
Na poligonie w Nowej Dębie odbyły się strzelania wysiłkowe – Zemsta Harnasia.

 

    Żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich uczestniczyli w zajęciach ze szkolenia ogniowego w dość nietypowej formie – strzelania wysiłkowego. Ten niecodzienny sposób prowadzenia ognia miał na celu sprawdzenie kondycji żołnierzy oraz ich działania w warunkach zbliżonych do tych panujących na polu walki.
    Podhalańczycy rozpoczynali od przysiadów ze sztangą i biegu z ciężarkami, po którym należało wykonać strzelanie na pierwszym punkcie w masce przeciwgazowej. Na kolejnych stacjach przed rozpoczęciem ognia z karabinka należało wykonać zadania takie jak przetaczanie 60 kilogramowej opony, przysiady i wykroki z obciążeniem czy też skoki na półmetrową oponę. Wszystkie te utrudnienia sprawiają, że na ostatniej - piątej stacji żołnierze walczą już nie tylko z upływającym czasem, ale również z przyśpieszonym oddechem i drżeniem zmęczonych rąk co znacznie utrudnia oddanie ostatnich strzałów.
    Tego typu zajęcia wprowadzono w 5 batalionie stosunkowo niedawno, bo w połowie 2017 roku. Po raz pierwszy zostały one zrealizowane w formie zawodów pod nazwą Zemsta Harnasia.
 
Oficer Prasowy 21.BSP


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych