BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Centralne Obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych
25.12.2017
Rodziny poległych żołnierzy z Podkarpacia wzięły udział w Centralnych Obchodach Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych w Warszawie.

    W dniach 20-22 grudnia 2017 r. delegacja rodzin poległych i zmarłych żołnierzy w towarzystwie dowódcy 21 BSP płk Ryszarda Pietrasa, i weteranów z Podkarpacia na zaproszenie Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza przebywała w Warszawie i uczestniczyła w Centralnych Obchodach Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach
i Operacjach Wojskowych.
    W czwartek 21 grudnia goście uczestniczyli we Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji wszystkich poległych i zmarłych poza granicami państwa żołnierzy oraz ich rodzin. Po Mszy Św. uczestnicy udali się do Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa na Mokotowie, gdzie o godz. 12.00 odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku i tablicy pamiątkowej połączona z Apelem Pamięci przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. Hołd poległym w czasie uroczystości oddali Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski, Senator RP Anna Maria Anders oraz najwyżsi dowódcy wojskowi.
    Po oddaniu salwy honorowej przez pododdział reprezentacyjny delegacje  resortu obrony, rodzin i stowarzyszeń złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
    Kolejnym punktem obchodów Dnia Pamięci był przejazd do Otrębusów, do Matecznika Mazowsza, gdzie odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który prowadzili Anna Popek i Tomasz Szuran. Podczas koncertu Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oraz Dyrektor Centrum Weterana płk Leszek Stępień przekazali wybranym rodzinom poległych w Afganistanie żołnierzy, pamiątkowe Statuetki - miniatury Pomnika Pamięci
o Poległych, znajdującego się przed warszawskim Centrum Weterana. Wśród uhonorowanych znaleźli się rodzice śp. sierż. Marcina Poręby Państwo Zofia i Eugeniusz Poręba. W dalszej części wieczoru w trakcie uroczystego spotkania opłatkowego z przedstawicielami kierownictwa MON, duszpasterze wojskowych ordynariatów polowych złożyli zebranym serdeczne życzenia Bożonarodzeniowe, a harcerze przekazali szefowi resortu "Betlejemskie Światełko Pokoju".
    Tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń odbywało się wśród wielu wspomnień, wzruszeń i pamiątkowych fotografii. Po spotkaniu wigilijnym wszyscy uczestnicy Centralnych Uroczystości Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych otrzymali upominki, wśród których znalazły się m.in., kalendarze i płyty z kolędami w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przy okazji ustanowionego w lipcu 2015 roku Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych rodziny poległych z Podkarpacia mogły kolejny raz uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, które dobrze służy podtrzymywaniu pamięci, więzi emocjonalnych i przyjaźni, oraz daje rodzinom poległych,  jakże oczekiwane wsparcie w tym świątecznym czasie.

 
 
 
 
 
A.Surmacz


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych