BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Święto Niepodległości w Garnizonie Rzeszów
11.11.2017
W centrum Rzeszowa przy pomniku płk Leopolda Lisa Kuli odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wojskową asystę honorową wystawili żołnierze garnizonu, strzelcy i służby mundurowe.

    Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 Mszą Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele „Farnym” w Rzeszowie. Dalsze uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej, wystawionej jak zawsze przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, Państwową Straż Pożarną, Policję, Służbę Więzienną, harcerzy oraz Związek Strzelecki „Strzelec”, odbyły się w centrum miasta pod Pomnikiem płk Leopolda Lisa-Kuli.

    W Apelu, obok żołnierzy na czele z dowódcą podhalańczyków płk Ryszardem Pietrasem oraz przedstawicieli służb mundurowych udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie, władze Miasta Rzeszowa, grupy rekonstrukcji, kombatanci, młodzież z organizacji proobronnych i bardzo licznie przybyli mieszkańcy Rzeszowa.

    W czasie obchodów, wręczono odznaczenia oraz nominacje na kolejne stopnie wojskowe. Wystąpienia okolicznościowe wygłosili: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

    Następnie, Apel Pamięci odczytał porucznik Szczepan Pietraszek, a zgromadzeni usłyszeli salwę honorową, strzeloną przez pododdział, który wystawił 1 Batalion Strzelców Podhalańskich. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przed pomnikiem płk Leopolda Lisa Kuli i wspólną defiladą służb mundurowych oraz strzelców, harcerzy i grup rekonstrukcyjnych. Dodatkową atrakcją był udział w defiladzie kawalerzystów 20 Pułku Ułanów, których zaprezentowało stowarzyszenie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.

    Podhalańczycy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości nie tylko w Rzeszowie, ale także we wszystkich swoich garnizonach i wielu miejscowościach na terenie Podkarpacia, jak i Dolnego Śląska.

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych