BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Podhalańczycy pożegnali zastępcę dowódcy
02.10.2017
Nietypowo, bo na poligonie w Nowej Dębie, 29 września br., podhalańczycy pożegnali zastępcę dowódcy brygady – płk. dypl. Jarosława Mokrzyckiego, który został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe w Ministerstwie Obrony Narodowej.

    Wybór scenerii poligonowej na pożegnanie płk Mokrzyckiego był podyktowany udziałem podhalańczyków w ćwiczeniach Lampart oraz Dragon 17, a dokładnie zakończenie tego drugiego ćwiczenia było okazja do uroczystego pożegnania.

    Pułkownika pożegnali żołnierze, dowódcy jednostek wojskowych brygady, wraz z dowódcą podhalańczyków płk Ryszardem Pietrasem. Przed szykiem stanął także poczet ze sztandarem brygady. Pułkownik Pietras podziękował swojemu zastępcy za sumienną i pełną poświęcenia służbę oraz wręczył pułkownikowi Kryształową Ciupagę, która wyraża najwyższe uznanie.

    Pułkownik Jarosław Mokrzycki piastował stanowisko zastępcy dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich od stycznia 2014 roku, a wcześniej na samym początku swojej drogi zawodowej służył w 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich. Obecnie zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej został skierowany do służby w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych.

* * *

 

    Płk dypl. Jarosław Mokrzycki jest absolwentem wrocławskiego Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego, które ukończył w 1989 r. W tym samym roku rozpoczął służbę wojskową jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po ukończeniu szkoły został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu do nowo formowanej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W 1995 roku pełnił służbę na Wzgórzach Golan w Syrii w ramach misji ONZ UNDOF na stanowiskach dowódcy plutonu oraz oficera operacyjnego, a po powrocie w 1996 objął obowiązki dowódcy kompanii szkolnej w Ośrodku Szkolenia przy 21 RWT w Rzeszowie.

      W latach 2000-2002 ukończył Akademię Obrony Narodowej i został skierowany do pełnienia służby w Dowództwie Wojsk Lądowych, gdzie pełnił służbę na stanowisku specjalisty w Oddziale Szkolenia Dowództw oraz Sekretariacie Dowódcy Wojsk Lądowych.

      W latach 2005-2006 ukończył Joint Forces Staff College w Norfolk Virginia, USA. Po powrocie zajmował stanowiska szefa wydziału DRMM oraz szefa Wydziału Planowania Celów Sił Zbrojnych NATO negocjując kolejną edycję zobowiązań sojuszniczych Wojsk Lądowych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. W latach 2007-2008 brał udział w IX zmianie misji PKW w Iraku na stanowisku Zastępcy Szefa Sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, a po powrocie do kraju przyjął obowiązki Szefa Sekretariatu Dowódcy Wojsk Lądowych. Od 2010 jako Szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej kierował całokształtem tej działalności Wojskach Lądowych rozwijając kontakty z dowódcami i oficerami Gwardii Narodowej stanu Illinois USA, a także wojsk Niemiec, Kanady, Francji i Włoch.

       W listopadzie 2013r. decyzją Ministra Obrony Narodowej wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, w której służbę pełnił do 29 września 2017 roku.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych