BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Akcja Narodowe Czytanie z podhalańczykami
03.09.2017
W Rzeszowie 3 września br. odbyły się wspólne czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W ramach akcji w imieniu podhalańczyków wybrane role czytał Szef Sztabu 21 BSP ppłk Rafał Kowalik oraz żołnierze 21 Batalionu Dowodzenia.

    Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Tym razem Polacy czytali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, którego akty odczytane były w wielu miastach w Polsce. W Rzeszowie akcja odbywała się w ogrodach przy Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie oraz wieczorem przy fontannie multimedialnej. 

    Wybrane fragmenty czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, różnych instytucji oraz służb mundurowych. Podhalańczyków reprezentował Szef Sztabu 21 BSP ppłk Rafał Kowalik oraz żołnierze 21 Batalionu Dowodzenia.

    „Wesele” jest najbardziej znanym utworem Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Prapremiera sztuki odbyła się w Teatrze Miejskim w Krakowie w 1901 roku. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków.

 

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych