BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Podhalańczycy w wodzie
31.08.2017
"Niebieskie szkolenie" tak żołnierze pododdziałów rozpoznawczych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nazywają szkolenie wodne, które odbywa się pod okiem instruktorów z 16 Batalionu Saperów z Niska nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

    Szkolenie rozpoczęło się 21 sierpnia 2017 roku i potrwa do końca miesiąca. Biorą w nim udział rotacyjnie żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z jednostek brygady. Miejscem szkolenia i obozowania dla zwiadowców jest baza nurkowa LOK, natomiast szkolącymi są wykwalifikowani instruktorzy z 16 Batalionu Saperów z Niska.

    Każdy dzień szkoleniowy rozpoczyna się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 4 kilometrów łodzią saperską. W ten sposób żołnierze doskonalą kondycję fizyczną oraz umiejętności wioślarskie- podkreśla porucznik Marcin Janta-Lipiński, który jest kierownikiem zajęć. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu żołnierze, już w wodzie, doskonalą swoje umiejętności pływackie, a szczególnie elementy ratownictwa wodnego. Warto dodać, że wszystko odbywa się w pełnym umundurowaniu.

    Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie,  sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także naukę holowania poszkodowanego różnymi sposobami. Ćwiczona jest także pierwsza pomoc.

     W wodzie jest też czas na taktykę. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w nocy.

    Nad bezpieczeństwem żołnierzy w wodzie czuwa grupa ratunkowa w łodzi oraz nurkowie z 16 bsap, którzy również się szkolą. Dodatkowo na lądzie stanęła nowoczesna komora dekompresyjna, która również wykorzystywana jest do doskonalenia umiejętności nurków.

 

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych