BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Święto artylerzystów w Jarosławiu
24.06.2017
23 czerwca 2017 roku 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza uroczyście obchodził swoje święto na jarosławskim rynku.

    Tradycyjnie, uroczystości święta dywizjonu rozpoczęła Msza Święta w intencji żołnierzy odprawiona w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Następnie, w asyście Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa pododdziały oraz kompania honorowa ze sztandarem jednostki przemaszerowały pod ratusz miasta, gdzie o godzinie 11.30 rozpoczął się uroczysty apel.

    Rozpoczynając apel dowódca 14 das ppłk Dariusza Słota złożył meldunek o gotowości pododdziałów płk. Ryszardowi Pietrasowi - dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a następnie powitał licznie przybyłych gości. W apelu dział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, grono honorowych podhalańczyków, byli żołnierze, młodzież oraz mieszkańcy miasta.  Obok pododdziałów, na rynku gościł także Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego pod dowództwem rotmistrza Pawła Guzy.

    W czasie powitania pułkownik Słota wspomniał także niedawno zmarłego syna patrona dywizjonu - śp. Tomasza Wieczorkiewicza, powiedział: W poprzednich latach mieliśmy honor gościć na naszych obchodach pana Tomasza Wieczorkiewicza, honorowego obywatela naszego miasta, żarliwego patriotę, człowieka honoru i kochającego Polskę ostatniego syna naszego patrona. W tym roku, jego miejsce w naszym szyku jest puste. Pan Tomasz odszedł trzy tygodnie temu, do końca planując swój przyjazd do ukochanego przez jego ojca i niego Jarosławia. To dla nas szczególnie ciężka strata, zwłaszcza że wraz z jego śmiercią wygasł ród naszego wielkiego patrona. Pamięć o nim to nasza powinność ale i honorowe dziedzictwo dla kolejnych pokoleń żołnierzy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.

    Dowódca dywizjonu podziękował także za dotychczasową współpracę oraz złożył życzenia swoim podwładnym. Na koniec pozwolę sobie zaadresować serdeczne życzenia i pozdrowienia w dniu naszego święta do wszystkich moich podwładnych, oficerów, podoficerów, szeregowych i pracowników resortu obrony narodowej. Życzę wam przede wszystkim zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i w codziennej służbie dla Polski, a wszystkim wyróżnionym serdecznie gratuluję. Powiedział kończąc swe wystąpienie ppłk Słota.


    Podczas uroczystości wręczono liczne wyróżnienia i odznaczenia, dokonano okolicznych przemówień oraz odczytano pismo z Inspektoratu Wojsk Lądowych Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w sprawie święta 14.das. Żołnierzom, jak i gościom wręczono odznaki pamiątkowe dywizjonu oraz ryngrafy. Uroczystościom, towarzyszył także piknik wojskowy, w ramach którego już od godzin porannych można było oglądać zgromadzony na Rynku sprzęt wojskowy oraz posilić się przy grillu i kuchni wojskowej.

kpt. Konrad Radzik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych