BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Święto 21 Batalionu Dowodzenia
16.06.2017
W dniach 13-14 czerwca br. 21 Batalion Dowodzenia z Rzeszowa obchodził swoje doroczne święto.

    Uroczyste obchody rozpoczęły się w dniu 13 czerwca br. o godz. 14.00 Mszą Św. w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, którą w intencji żołnierzy i  pracowników wojska 21 Batalionu Dowodzenia celebrował kapelan 21 BSP ks. ppor. Michał Kollek.

 

 

 

    Następnego dnia, o godz. 12.00, na płycie rynku miejskiego w Boguchwale rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta 21 Batalionu Dowodzenia. Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras przyjął od dowódcy 21 bdow meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu. Wciągnięta została flaga państwowa na maszt, a żołnierze batalionu przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

    Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych, byli dowódcy batalionu, dowódcy jednostek brygady, komendanci, szefowie instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych z regionu oraz dyrektorzy szkół współpracujących z batalionem wraz z uczniami .

    Dowódca 21 Batalionu Dowodzenia ppłk Zbigniew Cabała serdecznie powitał przybyłych gości, a następnie nawiązał do miejsca uroczystości i społeczeństwa Gminy Boguchwała od którego 20 lat temu batalion otrzymał sztandar. Kontynuując wypowiedź, przedstawił również w skrócie osiągnięcia jednostki na przestrzeni 24 lat jego istnienia. Na koniec wystąpienia podziękował żołnierzom i pracownikom batalionu za wysiłek i poświęcenie w codziennej służbie i pracy.

Święto batalionu to także bardzo dobra okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla najlepszych żołnierzy. Gwiazdy Afganistanu nadane Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz brązowe medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju” nadane Decyzją Ministra Obrony Narodowej wręczył dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras. Dowódca batalionu ppłk Cabała wyróżnił i wręczył listy gratulacyjne oraz przyznawane z okazji święta batalionu odznaki pamiątkowe 21 Batalionu Dowodzenia. Wśród uhonorowanych odznaką pamiątkową byli m.in. płk Pietras, Burmistrz Boguchwały Pan Wiesław Dronka oraz matka chrzestna sztandaru 21bdow Pani Stefania Buda. Dla wyróżnionych i uhonorowanych, żołnierze 21 Batalionu Dowodzenia odśpiewali pieśń brygady „Podhalański Gród”.  

 

 

 

 

    Tradycyjnie elementem kończącym uroczystość było odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i defilada pododdziałów batalionu. W czasie przeformowania pododdziałów do defilady musztrę paradną zaprezentowali uczniowie z 14 Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie, a tuż po defiladzie Wojskowa Orkiestra z Rzeszowa odegrała koncert muzyczny połączony z pokazem musztry paradnej. 

 

 

 

 

    Bezpośrednio po apelu odbył się „Piknik z 21 Batalionem Dowodzenia” w ramach którego odbył się pokaz grupy rekonstrukcyjno-historycznej GRH Othala oraz występ zespołu wokalnego z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dla sympatyków i miłośników wojska został wystawiony sprzęt będący na wyposażeniu jednostki. Ponadto zorganizowana była nauka celowania i strzelania z broni strzeleckiej oraz ścieżka saperska przygotowana przez Patrol Rozminowania Nr 33 na której zwiedzający mogli użyć wykrywaczy min i innego specjalistycznego saperskiego sprzętu będącego na wyposażeniu patroli. Dla wszystkich przybyłych na święto przygotowano tradycyjną żołnierską grochówkę.

mł. chor. Krzysztof Sudoł


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych