BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Dzień Podoficera na Jasnej Górze i w JWK w Lublińcu
03.06.2017
W dniu 2 czerwca 2017 roku zgodnie z planem zasadniczych przedsięwzięć brygady z okazji Dnia Podoficera zorganizowano podróż wojskową do Sanktuarium na Jasnej Górze.

    Do udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaproszeni również podoficerowie z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W planie podróży znalazła się również wizyta w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu.  

    Powodów odwiedzin Podhalańczyków w Jasnogórskim Sanktuarium było kilka. Pierwszy to żołnierskie pielgrzymowanie, które od 25 lat przybiera pełniejszy wymiar za sprawą sierpniowych pieszych pielgrzymek żołnierzy na Jasną Górę. Jest to  dla podhalańczyków, ale także żołnierzy innych formacji i armii czas niezapomnianych przeżyć, podczas którego żołnierze wspierani przez swoich duszpasterzy zanoszą swoje intencje i poświęcają trud wędrówki. Taki też cel przyświecał również tej wizycie. Drugim powodem odwiedzin jasnogórskiego klasztoru przez żołnierzy było spotkanie z Ojcem Paulinem Pułkownikiem dr Janem Golonką, któremu delegacja dowództwa brygady w imieniu dowódcy wręczyła upominek - kapelusz Strzelca Podhalańskiego z aktualnym stopniem wojskowym obdarowanego. Ojciec płk dr Jan Golonka - Kanonik Honorowy Kapituły Katedry Polowej Wojska Polskiego,  wieloletni kurator Jasnogórskich Zbiorów Sztuki Wotywnej od lat związany jest z wojskiem. Swoją posługę jako duszpasterz wojskowy rozpoczął wraz z przywróceniem Ordynariatu Polowego w 1992 roku w Garnizonie Tarnowskie Góry, tworząc od podstaw kaplicę garnizonową. Z najwyższym uznaniem dla Jego posługi oraz dla wielu dzieł, które pod przewodnictwem i z inicjatywy o. płk Jana Golonki powstawały na Jasnej Górze, wzruszonemu kapelanowi strzelcy podhalańscy na dziedzińcu klasztoru odśpiewali "Sto Lat".

    Skromny souvenir w postaci Statuetki Strzelca Podhalańskiego otrzymał także Ojciec mjr Kamil Szustak, który odprawił Mszę Świętą w kaplicy Matki Bożej m.in. z udziałem żołnierzy i oprowadzał uczestników podróży po Sanktuarium i jego zabytkach w tym Muzeum 600-lecia Skarbcu, Arsenale, Bastionie Św. Rocha, Kaplicy Pamięci Narodu. W rozmowie z żołnierzami o. K. Szustak zapewnił o modlitwie za wszystkich obrońców Ojczyzny, a szczególnie tych, którzy na jej ołtarzu złożyli swoje życie. Podhalańczycy opowiedzieli o wielkim kulcie Matki Bożej w swych szeregach, który zapewne nie ma sobie równych w Wojsku Polskim oraz o tradycjach i historycznych wydarzeniach związanych z Sanktuariami w Ludźmierzu, Leżajsku czy Starej Wsi koło Brzozowa, gdzie 26 maja odbyły się tegoroczne uroczystości święta brygady. 

    Z Częstochowy uczestnicy przejechali do Lublińca gdzie w Jednostce Wojskowej Komandosów zapoznali się z bazą szkoleniową. Chętni mogli wykonać strzelania na specjalistycznej strzelnicy multimedialnej (wideo). Podoficerowie zwiedzili także niezwykle bogatą i funkcjonalną Salę Tradycji Jednostki. Wspólny żołnierski obiad z lublinieckimi komandosami zakończył wizytę w tej słynnej jednostce wojskowej, której wcześniejszym dowódca był nasz obecny dowódca brygady - płk Ryszard Pietras.

 

Artur Surmacz


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych