BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Zwiad podhalańczyków powrócił z poligonu
07.06.2017
Kolejny już raz, jak co roku w maju - miesiącu rozpoznawczym, rzeszowscy zwiadowcy z 21 Batalionu Dowodzenia brali udział w Letnim Zgrupowaniu Wojsk Rozpoznawczych w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie.

    Zwiadowcy spod znaku szarotki przez blisko 5 tygodni maja i czerwca ćwiczyli i doskonalili swoje wojskowe rzemiosło na wędrzyńskich obiektach szkoleniowych. Czas ten upłynął na doskonaleniu technik survivalu, maskowania, skrytego przenikania, obserwacji i nawigowania w terenie.

    Żołnierze doskonalili swoją kondycję strzelecką na terenie wędrzyńskiej strzelnicy piechoty zarówno w dzień, jak i w nocy, ale przede wszystkim mieli możliwość wykonania różnorodnych strzelań sytuacyjnych. Strzelnica nawodna na jeziorze Buszno dostarczyła wiele nowych doświadczeń. Zwiadowcy mieli możliwość strzelania z etatowego sprzętu pływającego tj. łódź rozpoznawcza „ŁRM”, łodzi jednoosobowej „ŁJ” jak również dzięki współpracy ze zwiadowcami z 6 Brygady Powietrznodesantowej z łodzi motorowej.

    Żołnierze wykonywali różnego typu zadania na jeziorze połączone ze strzelaniem amunicją bojową do celi nawodnych oraz desantem i rozpoznaniem  przeciwległego brzegu. W realnych warunkach wodnych można było przetestować posiadany sprzęt i sprawdzić swoją kondycję strzelecką. 

    Pas ćwiczeń taktycznych ”Trzemeszno” pozwolił rzeszowskim zwiadowcom na wykonanie kilku strzelań i ćwiczeń. Do najciekawszych należało kierowanie ogniem podczas wykonywania patrolu w wąwozie z kontaktem ogniowym oraz skomplikowany taktycznie szturm wzgórza.

    Wiele potu wylano również na torach przeszkód wędrzyńskiego poligonu oraz na terenie ośrodka zurbanizowanego. Żołnierze działali w warunkach miejskich ćwicząc różne warianty prowadzenia obserwacji, wykrywania i wskazywania celi, patroli, wychodzenia z zasadzki, działań w przypadku natrafienia na improwizowane ładunki wybuchowe, kontaktów ogniowych w terenie zurbanizowanym, czy też szturm budynku. Działania te prowadzone były zarówno w dzień jak i w nocy z wykorzystaniem etatowego sprzętu noktowizyjnego i dalmierzy laserowych.

    Zwieńczeniem zmagań zwiadowców na poligonie była wycieczka historyczno-wojskowa  do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, gdzie żołnierze mogli poznać historię największego w tym rejonie Europy kompleksu fortyfikacji i bunkrów.

por. Jakub Streb


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych