BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Międzynarodowe ćwiczenie SCREENER-17 z podhalańczykami
09.05.2017
Żołnierze z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka w dniach od 22 kwietnia do 5 maja brali udział w międzynarodowym ćwiczeniu SCREENER-17 zorganizowanym w Republice Czeskiej.

    Celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań rozpoznawczych w środowisku międzynarodowym.  W ćwiczeniu udział wzięli żołnierze z Czech, Polski, Słowacji, Austrii oraz USA.

    Ćwiczenie odbyło się w dwóch tygodniowych etapach. W pierwszy  przeprowadzono w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Libavie. Polegał on na rywalizacji drużyn rozpoznawczych w konkurencjach, takich jak: wysiadanie z Bojowego Wozu Piechoty, pchanie samochodu terenowego na odcinku 200 m i podobnych.  Zwycięzcami zawodów zostali żołnierze z Polski. Następnie drużyny zostały przerzucone w rejon działania, gdzie organizowały posterunek obserwacyjny, prowadziły 48-godzinną obserwację i meldowały o wykrytej obecności przeciwnika.

    Drugi etap odbył się w miejscowości Karolinka w rejonie Parku Narodowego Beskydy, gdzie żołnierze po odtworzeniu zdolności bojowej odbyli ćwiczenia taktyczne z użyciem śmigłowca bojowego MI-17.

    Ćwiczenie zakończyło się 4 maja, a 5 maja uczestnicy Screener-17 wzięli udział w uroczystościach VIKTORY DAY, czyli 72. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, które odbyły się w miejscowości Hranice.

por. Damian Antonik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych