BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Święto 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej
05.05.2017
W dniu 5 maja 2017 roku żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej obchodzili swoje święto. Obchodom towarzyszyły pokazy sprzętu wojskowego i wyszkolenia.

    Święto 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej odbywa się co roku i jest ono bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarium batalionu.  Tegoroczne uroczystości odbyły się 5 maja i  były wyjątkowe z kilku powodów. Jednym z nich były obchody 10 Rocznicy powstania 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Kolejnym bardzo ważnym faktem był udział w obchodach Święta 22 kbpg przedstawiciela Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Krzysztofa Gaj oraz Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich – płk Ryszarda Pietrasa, dla którego była to pierwsza wizyta w tej jednostce.

    Święto 22 kbpg było okazją do wspomnienia przez Dowódcę 22 kbpg osiągnięć i bogatych tradycji batalionu, które sięgają aż do 49 Huculskiego Pułku Strzelców, który wszedł w skład 11 Karpackiej Dywizji Piechoty. Nazwę „49 Huculski Pułk Strzelców” nadał jednostce 4 marca 1938 roku Minister Spraw Wojskowych oraz zarządził noszenie przez żołnierzy całego pułku kapelusza huculskiego.

    W czasie przemówienia Dowódca 22 kbpg ppłk dypl. Piotr Rupa przedstawił rys historyczny oraz podsumował 10–letni dorobek oraz sukcesy batalionu: Karpacka tradycja naszego batalionu łączy w sobie pamięć i hołdowanie tradycji jednostek karpackich.

    Na obchody Karpackiego Święta przybyło wielu znamienitych gości, m.in. przedstawiciele służb mundurowych, byli dowódcy jednostki, władze samorządowe i gminne, a także przedstawiciele duchowieństwa, mediów, placówek edukacyjnych, kombatanci i rodziny żołnierzy.

    Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. ppłk rez. Edwarda Olecha, która była odprawiona w intencji żołnierzy i pracowników 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej.

    Głównym punktem uroczystości był uroczysty apel, który rozpoczął meldunek złożony przez dowódcę uroczystości mjr. Marcina Sudka dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich – płk Ryszardowi Pietrasowi, któremu towarzyszył  dowódca jednostki pułkownik Rupa. 

    Pamięć o wydarzeniach dawnych lat, ludziach dokonujących heroicznych czynów, które na stałe wpisały się w bogate tradycje piastowane przez 22 kbpg są wieczne żywe w sercach Karpatczyków. Czynów, gdzie polski żołnierz dawał dowód, że poza śmiercią nie ma przeszkód w natarciu, gdzie walczył o wolność, o przykład dla przyszłych pokoleń. Powiedział ppłk dypl. Piotr Rupa w czasie przemówienia.

    Święto 22 kbpg jest czasem nie tylko refleksji i odpoczynku, ale także zauważenia wysiłku żołnierzy zasłużonych, aktywnych oraz wzorowo wykonujących swoje obowiązki. Zostali oni wyróżnieni pismami pochwalnymi ze zdjęciem na tle sztandaru, listami gratulacyjnymi, pamiątkowymi ryngrafami oraz coinami.

    Obchodom towarzyszył Dzień Otwartych Koszar, na który licznie przybyły dzieci oraz młodzież z okolicznych szkół i placówek wychowawczych. Zorganizowano dla nich wiele atrakcji.

    Oprócz tradycyjnego pokazu sprzętu i uzbrojenia, żołnierze zaprezentowali walkę wręcz oraz sprzęt wspinaczkowy i narciarski. Dzieci mogły poszaleć w parku rozrywki Sali Zabaw Jaś, a  młodzież mogła spróbować swoich sił strzelając z karabinków ASG, paintball i na symulatorze strzelań „Czantoria”. Na koniec zgromadzeni  spróbowali tradycyjnej wojskowej grochówki.

por. Damian Antonik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych