BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Sukces naszych pancerniaków
11.04.2017
Czołgiści z Żurawicy wywalczyli drugie miejsce w zawodach użyteczno bojowych na szczeblu Wojsk Lądowych, jakie odbyły się na przełomie marca i kwietnia na poligonie w Biedrusku.

    Od 27 marca do 6 kwietnia br. na poligonie w Biedrusku żołnierze z całej Polski rywalizowali o miano najlepszych plutonów Wojsk Lądowych. W szranki stanęły plutony pancerne, zmechanizowane, zmotoryzowane i aeromobilne. W kategorii wojsk pancernych 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich reprezentował pluton czołgów pod dowództwem ppor. Dawida Szpaka, który wystawił 1 Batalion Czołgów (1 bcz) z Żurawicy.

    Rywalizacja rozpoczęła się od konkurencji sprawdzającej poziom wiedzy taktyczno – bojowej dowódców, gdzie 1bcz zajął 1 miejsce. W kolejnej konkurencji, którą był bieg patrolowy ze strzelaniem, także brylowali podhalańczycy pozostawiając daleko w tyle pozostałe plutony.

    Kolejnym etapem zawodów było nocne strzelanie z armat, a w dzień, dowódcy plutonów kierowali ogniem swoich czołgów w obronie. Dodatkowym utrudnieniem dla naszych czołgistów była konieczność wykonywania zadania ogniowego tylko dwoma czołgami. Prowadzenie ognia w takich warunkach powodowało, że załogi musiały wykazać się doskonałą znajomością sprzętu i sprawnością jego wykorzystania – podkreślił ppor. Szpak. Przeprowadzono także marsz na orientacje, z którego też zwycięsko wyszli żołnierze z Żurawicy.

    Ostatnią konkurencją była pętla taktyczna, na którą składały się zadania związane z ewakuacją rannego z pola walki, zagadnienia chemiczne, pokonywanie terenu różnymi sposobami oraz wykonywanie zadań inżynieryjno-saperskich.

    W dniu 6 kwietnia br. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyło się uroczyste zakończenie zawodów, podczas którego gen. brygady Wojciech Grabowski – Inspektor Wojsk Lądowych wręczył puchary oraz medale dla najlepszych plutonów.

    Podhalańczycy zajęli ostatecznie zaszczytne drugie miejsce ustępując pola jedynie żołnierzom z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych