BIP
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Aktualności 21 BSP
Zimowy kurs Podhalańczyków
03.02.2017
„Zimne szkolenie” tak w dwóch słowach można opisać kurs zimowy żołnierzy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, który odbył się w Bieszczadach w terminie od 30 stycznia do 3 lutego br.

    Skok do przerębli w stawie, marsz na nartach oraz budowa iglo, to tylko niektóre z zagadnień jakie ćwiczyli żołnierze 1 bsp w czasie zimowego kursu zorganizowanego w Bieszczadach w miejscowości Rajskie. Celem szkolenia było doskonalenie żołnierzy do działania w ekstremalnych  warunkach pogodowych w zimowym środowisku górskim.

    Żołnierze poruszali się na nartach skiturowych oraz  budowali schronienia pozwalającego na przetrwanie w skrajnych warunkach pogodowych. Jednak najciekawszym i najbardziej widowiskowym elementem szkolenia były zajęcia z hipotermii. Polegały one na asekurowanej „kąpieli” w lodowatej wodzie głębokiego stawu. Po wskoczeniu do przerębli należało, w pokazany wcześniej sposób, wydostać się na powierzchnię lodu i dotrzeć na brzeg. Następnie rozpalić ogień, przebrać się w suche ubranie i przygotować do wykonania marszu na dystansie 15 kilometrów. Ćwiczenie przygotowało żołnierzy do działania na wypadek nieoczekiwanego załamania się lodu podczas przemieszczania. Innym trenowanym elementem w czasie kursu było bytowanie. Podhalańczycy nocowali w terenie, śpiąc na tzw. „lodowych łóżkach” lub w przygotowanych schronieniach ze śniegu – iglo.

    Żołnierzy szkolili absolwenci poprzednich kursów zimowych, a komendantem całości był mł. chor. Karol Możdżeń – który swoje doświadczenie instruktorskie zdobywał podczas Tactical Winnter Course prowadzonego na Kole Podbiegunowym.

st. szer. Bartosz Różański


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych